Odbyła się zorganizowana przez Federację Polskich Organizacji w Wiktorii prezentacja wręczenia medali przyznanych przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę za długoletnie pożycie małżeńskie.

Medale otrzymali Państwo Anna i Karol Mróz za 58 lat Pożycia Małżeńskiego i Państwo Stanisława i Józef Dąbal za 61 lat Pożycia Małżeńskiego.

Zebranych gości przywitała Prezes Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii pani Elżbieta Dziedzic, gratulacje i życzenia złożyli odznaczonym małżeństwom Pani Konsul Generalna Monika Kończyk i Ambasador RP Pan Michał Kołodziejski.

Medale wręczał Ambasador RP Pan Michał Kołodziejski. Były również kwiaty dla małżonków i poczęstunek dla wszystkich przybyłych gości.

Serdecznie gratulujemy odznaczonym małżeństwom. Jest nam bardzo miło gdyż Państwo Stanisława i Jóżef Dąbal są wieloletnimi członkami Polskiego Klubu w Albion. Pani Stasia długoletnia kierowniczka kuchni, pracuje w Klubie ponad 20 lat. Razem z mężem są bardzo zaangażowani w pracach dla dobra naszego Klubu, bardzo szanowani i lubiani w polskiej społeczności. Mają troje dzieci, dwie córki i syna którzy byli obecni na tej uroczystości i napewno byli dumni z tak wyjątkowych i wspaniałych rodziców.

Życzymy odznaczonym małżeństwom duzo zdrowia i wszystkiego najlepszego na dalsze lata wspólnego pożycia małżeńskiego.

 

On 19.12.2020, the Polish Club Albion hosted a unique event,  organised by the Polish Community Council of Victoria (PCCV), during which 2 couples from Victoria’s Polish Community were presented with medals to celebrate and recognise their very long marriages.

Mrs Elżbieta Dziedzic, President of the Polish Community Council of Victoria, greeted the gathered guests, and introduced the honoured couples to Ms. Monika Kończyk, the Consul General of the Republic of Poland in Sydney, and to Mr. Michał Kołodziejski, the Ambassador of the Republic of Poland to Australia.

Mr. Kołodziejski presented medals to Mr & Mrs Anna and Karol Mróz, on the occasion of 58 years of marriage, and to Mr & Mrs Stanisława and Józef Dąbal, on the occassion of 61 years of marriage.

We warmly congratulate both couples. The Polish Club Albion is particularly pleased to have seen Mr & Mrs Dąbal recognised, as both of them are long terms members of our Club. Mrs Stasia Dąbal is the long term Kitchen Manager, having worked there for over 20 years. Both Mr & Mrs Dąbal have been deeply involved in the operation and growth of the Club. They are much loved and respected within the Polish Community in Melbourne. They have 3 children all of whom were present for this important occassion, and are equally proud of their parents and their involvement on the Polish Community over so many years..

We wish both couples honoured at this ceremony,  all the very best for the future and many, many more years of happy marriage.