Zarząd, pracownicy i członkowie Polskiego Klubu Albion, głęboko poruszeni wiadomością o śmierci ś.p. Mariana Pawlika, składają Jego żonie pani Barbarze i Rodzinie wyrazy szczerego współczucia i żalu. Prezes Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii Pan Marian Pawlik od wielu lat żywo interesował się  działalnością naszego Klubu. Pozostanie w jego historii  i w naszej pamięci jako oddany społecznik i prawy człowiek. Niech spoczywa w pokoju.

IN English:

Polish Club Albion, it’s Committee, members and staff were saddened by news of the passing of Marian Pawlik, and extend their sincerest sympathies to his wife Barbara, and their entire family. Marian Pawlik, as President of the Polish Community Council in Victoria, took an active interest in our Club over many years, and is remembered as a highly respected and dedicated leader of the Polish Community. Rest in Peace.

W sobotę 8 sierpnia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Keysborough pożegnaliśmy zasłużonego działacza społecznego i długoletniego prezesa Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii, pana Mariana Pawlika.

Urodził się w Łodzi. Do Australii przybył w 1979 roku.  Będąc piłkarzem Widzewa od razu zaangażował w działalność Klubu Sportowego „Polonia”. Służba społeczna była jego żywiołem. Poświęcił jej wiele swoich lat.

Z powodu pandemii i obowiązujących w Wiktorii restrykcji w pogrzebowej Mszy świętej mogli wziąć udział jedynie najbliżsi, ale dzięki internetowemu przekazowi uczestniczyło w niej ponad półtora tysiąca internautów. Synowie Dominik i Adaś we wzruszających wspomnieniach odsłonili uczestnikom pogrzebu pogodne i niezwykle oddane ojcostwo Mariana. Żegnało go też z bólem osierocone Prezydium Federacji Polskich w Wiktorii i Biuro Opieki Społecznej. Żegnali go rodacy w Melbourne i innych stanach Australii, bo dał się poznać zorganizowanej Australijskiej Polonii, jako bardzo życzliwy i pogodny przedstawiciel wiktoriańskich organizacji społecznych. Żegnali go australijscy i polscy politycy, polscy Żydzi i przedstawiciele zaprzyjaźnionych grup etnicznych w Melbourne. Ambasador RP przesłał list pożegnalny, a prezydent Rzeczpospolitej, pan Andrzej Duda odznaczył Mariana pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Polonia Restituta.

Jego spopielone ciało spocznie w Polsce, a gdy miną restrykcje i w początkach przyszłego roku będziemy już mogli poruszać się swobodnie, Dom Polski „Syrena” w Rowville zaprasza na specjalny „Wieczór Wspomnień o śp. Marianie”.

SŁUŻBY SPOŁECZNE ŚP. MARIANA PAWLIKA OAM

Trener i mentor Klubu Sportowego „Polonia”
Prezes i współzałożyciel Koła Przyjaciół „Poloneza”
W zarządzie Australijsko-Polskiego Towarzystwa Dobroczynności – (Dom Spokojnej Starości w Bayswate) (1997 – 2004)
Przewodniczący Komisji Arbitrażowej Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii (2004 – 2006)
Przewodniczący Komisji Arbitrażowej Rady Naczelnej Polonii Australijskiej (2001-2013)
Vice Prezes SPK koła nr 3 w Melbourne (2014 do śmierci)
Vice Prezes Stowarzyszenia Polskich Sybiraków (2019 do śmierci)
Vice Prezes Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii – w dwu kadencjach (1996-2001) & (2006-2014)
Prezes Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii – w kolejnych kadencjach (2002-2004) & (2014 – do śmierci)

PRZYZNANE MU ODZNACZENIA

Rok 2009 – „Medal of Merit” Rady Naczelnej Polonii Australijskiej
Rok 2012 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Rok 2013 – Victoria’s Multicultural Award for Excellence
Rok 2016 – Medal of the Order of Australia – OAM
Rok 2016 – Kombatancki Medal „Pro Patria”
Rok 2018 – Henryk Sławik Award
Rok 2018 – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Rok 2020 – Po śmierci – Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski