Polish Club Albion – Activities 2015/2016 (in Polish)

DZIAŁALNOŚĆ KLUBU – STAŁE I PRZYSZŁE WYDARZENIA 2015 – 2016

29/05/2015

Drodzy Członkowie

W liście tym chcemy poinformować, co wydarzyło się w Klubie i co osiągneliśmy w okresie od ostatniego Walnego Zebrania, które miało miejsce dokładnie rok temu.

Chcemy również poinformować o naszych zamierzeniach  na przyszłość. Większość członków obecnego zarządu wyraziło chęć kontynuowania swojej pracy dla Klubu w następnej kadencji.

Na początek przypomnimy o naszych stałych wydarzeniach:

 1. W każdy poniedziałek mamy Bingo dla Seniorów.
 2. Raz w miesiącu jest organizowany uroczysty lunch dla Seniorów.
 3. W każdy piątek mamy rozgrywki w brydża i w tysiąca.
 4. Klub Bilardowy spotyka się regularnie trzy razy w tygodniu.
 5. W każdy poniedziałek i czwartek mamy Zumbę, która przyciąga coraz więcej uczestników.
 6. W każdą środę są prowadzone lekcje Rock&Rolla dla wszystkich chętnych.
 7. W każdy ostatni piątek miesiąca jest organizowana uroczysta, duża zabawa Rock&Rolla.
 8. Organizujemy uroczystości związane z wydarzeniami w Polonii takie jak obchody rocznicowe i presentation night.
 9. Na początku stycznia każdego roku jest organizowany czterodniowy Festiwal Eritrei.

Z punktu widzenia Klubu jest to bardzo dochodowa impreza.

 1. Każdego roku w maju jest organizowany w Klubie Dzień Niepodległości Eritrei.
 2. Bardzo znane każdemu jest Święto Sportowe organizowane w każdą ostatnią niedzielę lutego.
 3. Udzielamy naszych pomieszczeń klubowych dla zespołu „Polonez”, któremu w ten sposób pomagamy w przygotowaniach do różnych wystepów.
 4. Raz w miesiącu w niedzielę odbywają się zabawy Związku Ziem Wschodnich.
 5. Związek Polskich Więźniów Politycznych raz w miesiącu wyświetla w Klubie swoje filmy.
 6. Organizowane są w Klubie imprezy dla zdobycia funduszy na tegoroczny PolArt w Melbourne.
 7. Dla Seniorów są organizowane okolicznościowe imprezy z okazji Wielkanocy i Bożego Narodzenia.
 8. Dzień Matki i Dzień Ojca – bardzo popularne wydarzenia nie tylko wśród społeczeństwa polskiego ale i australijskiego. Urozmaicamy te imprezy organizując sprzedaż biżuterii po cenach niższych aniżeli w sklepach.
 9. Ostatnio w czasie Wielkanocy na terenie Klubu zorganizowany był doroczny Festiwal Latawca dla społeczności pakistańskiej. Odwiedziło ten Festiwal ponad 7 tysięcy osób.
 10. Nie trzeba też przypominać, że na terenie Klubu gościmy Szkołę Języka Polskiego, która bezpłatnie korzysta z terenu Klubu i klubowych urządzeń sanitarnych.

Oto w wielkim skrócie przypomnieliśmy tylko większość stałych imprez i wydarzeń w Klubie.

Teraz przypomnimy inne wydarzenia mające miejsce w minionej kadencji.

Przypomnieć tu trzeba o uroczystym, oficjalnym otwarciu nowo wybudowanego zaplecza kuchni. Uroczystego otwarcia dokonał Minister Edukacji i Szkolnictwa Stanu Wiktoria pan Nick Wakeling w obecności przedstawicieli Federacji Wiktoriańskiej oraz wielu członków polskiej społeczności polonijnej. Uroczystość uświetnił piękny występ Poloneza. Tu należy dodać, że zaplecze kuchni jest projektem całkowicie spłaconym.

Oprócz tego mieliśmy w Klubie wiele innych, dużych imprez i wydarzeń.

Wspomnieć tu trzeba o organizowanej co roku w lipcu wspaniałej zabawie Rock&Rolla „Christmas in July” kiedy duża sala jest udekorowana na zimowo a uczestnicy zabawy prezentują wspaniałe stroje.

Przypomnieć należy o corocznym Zjeździe Seniorów, który w tamtej kadencji miał miejsce w naszym Klubie. Udział w tej imprezie wzięło ponad 400 osób.

 Osoby pracujące dla Klubu jak zwykle dały z siebie wszystko i jak zwykle zebraliśmy wiele pochwał za nienaganne przygotowanie Zjazdu.

Jak zwykle w listopadzie wzięliśmy udział w „Polish Festival” na Federation Square. Ile wysiłku potrzeba, aby zorganizować nasz udział w tym festiwalu wiedzą tylko te osoby, które to organizują i w nim uczestniczą. Jak zwykle wszyscy stanęliśmy na wysokości zadania i nasz udział wypadł wspaniale. Olbrzymia reklama dla Klubu.

Co roku też urządzamy zabawę sylwestrową. Te imprezy sylwestrowe cieszą się stale dużą popularnością i stale mamy komplet gości.

Walentynki w tym roku były urządzane dla zebrania pieniędzy na PolArt.

W kwietniu tego roku mieliśmy dużą i popularną wystawę EXPO – ZDROWIE. Można było usyskać bardzo dużo przydatnych i ciekawych informacji na temat zdrowia, odżywiania, trybu życia itd.

Powiedzieć też trzeba o zwykłych, bardzo częstych imprezach organizowanych w Klubie, takich jak przyjęcia z okazji urodzin , komunii, imienin czy też po prostu zwykłych spotkań towarzyskich.

W naszej działalności kładlismy duży nacisk na dochodowość dla Klubu.

 Rezultatem tego jest osiągnięcie bardzo dobrego wyniku finansowego. Jeszcze nigdy w historii Klub finansowo nie stał tak dobrze. Na wielu imprezach, które miały miejsce na terenie Klubu byli obecni przedstawiciele władz lokalnych i stanowych. Powiedzieć trzeba, że nawiązalismy bezpośrednie, osobiste kontakty z wieloma z tych ważnych osób.

Bardzo ważny jest nasz bezpośredni, osobisty kontakt z przedstawicielem Parlamentu Wiktorii, który reprezentuje teren, na którym znajduje się nasz Klub.

Ten kontakt wykorzystamy w staraniach o nowy, duży grant od władz stanowych. Mamy obiecaną pomoc w tym względzie od tego właśnie przedstawiciela Parlamentu.

 

Nasze plany na następną kadencję.

W naszych planach jest uzyskanie grantu od władz Wiktorii.

Planujemy uzyskać minimum 100 tysięcy dolarów. Wówczas zrobilibyśmy dach nad restauracją i dużą salą oraz chcemy kupić nowe krzesła i stoły do Klubu.

 Planujemy zmienić wystrój restauracji klubowej i usunięcie dwóch filarów na małej Sali.

 Chcemy zakupić nowy sprzęt do kuchni i chcemy przebudować kuchnię tak, aby była kuchnią nowoczesną i bardziej wydajną a ludziom, żeby pracowało się dużo lżej.

Musimy też dokończyć prace nad statutem Klubu tak, aby następne Walne Zebranie odbyło się już na podstawie nowego statutu.

Można by jeszcze dużo pisać na temat Klubu, ale chcielibyśmy widzieć wszystkich Państwa na naszym dorocznym Walnym Zebraniu aby bezpośrednio porozmawiać o wszystkim, co mogłoby jeszcze bardziej wzbogacić nasz wspólny Klub.

Do zobaczenia na zebraniu.

Z serdecznymi pozdrowieniami

w imieniu całego Zarzadu

 Dr Marek Kijek

Wiceprezes